(VIDEO) ZELENSKI POSLAO MOĆNU PORUKU PUTINU IZ TURSKE Sve je stalo u dve rečenice, kakav će biti odgovor ruskog predsednika?"Mislim da je ovo VRLO JASNA poruka"
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski oglasio se iz Ankare, gde je imao sastanak sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom.
Zelenski je govorio o predstojećim pregovorima, koji bi trebalo da se održe u Istanbulu, a na pitanje novinara da li ima poruku za predsednika Rusije Vladimira Putina, Zelenski je kratko odgovorio:
"Ovde sam. Mislim da je ovo vrlo jasna poruka".
U Istanbulu su za danas zakazani prvi direktni pregovori delegacija Rusije i Ukrajine od marta 2022.
Ti pregovori su vođeni samo par nedelja od početka opšte invaziije ruskih snaga na susednu zemlju, a rusku delegaciju će sada predvoditi Vladimir Medinski, pomoćnik predsednika Vladimira Putina, koji je i pre tri godine bio deo tima Kremlja u najvećem turskom gradu.
Putin ne dolazi u Istanbul uprkos pozivu ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da direktno razgovaraju o okončanju rata posle više od tri godine borbi.
Putin i Zelenski su prvi i poslednji put direktno razgovarali u decembru 2019.
Na pregovore u Istanbul ne dolazi ni američki predsednik Donald Tramp iako je prethodnih dana pominjao tu mogućnost ukoliko se Putin bude pojavio.
Putinova ponuda za trajni mir
Putin je u nedelju predložio održavanje direktnih pregovora s Ukrajinom, čiji je cilj postići trajni mir i okončati rat.
Inicijativu je pozdravio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, kazavši da je Kijev spreman na razgovore, ali da Moskva prvo mora pristati na momentalan prekid vatre.
Savetnik Kremlja za spoljnu politiku Jurij Ušakov novinarima je, nakon Putinove izjave kazao da će pregovori što ih je Putin predložio u obzir uzeti i nacrt koji je napušten 2022., kao i trenutnu situaciju na terenu.
Danima nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022., Rusija i Ukrajina započele su pregovore u Belorusiji.
Ti pregovori su kasnije nastavljeni u Istanbulu.
Nacrt koji je onde dogovoren i kojim je postavljen okvir za moguće rešenje sukoba poznat je kao "Istanbulski sporazum".
Ali pregovori su prekinuti u maju, a ruski zvaničnici su dugo tvrdili da se rešenje može postići upravo po uzoru na Istanbulski sporazum.
I Stiv Vitkof, specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa nedavno se osvrnuo na nacrt iz 2022. kao potencijalni vodič za postizanje mira u budućnosti.
U skaldu sa nacrtom Ukrajina bi pristala na trajnu neutralnost u zamenu za međunarodna bezbednosna jemstva pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN-a: Velike Britanije, Kine, Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država, ali i ostalih zemalja, među kojima su Belorusija, Kanada, Nemačka, Izrael, Poljska i Turska.
Ukrajina je, zapravo privremeno pristala na nečlanstvo u NATO-a u zamenu za bezbednosne garancije koje bi, u slučaju ruske invazije obavezalo Sjedinjene Države i njihove saveznike da se direktno uključe u borbu protiv Rusije.
Pitanje teritorije u nacrtu iz 2022. bilo je sekundarno u odnosu na garancije bezbednosti.
Ali diplomate obe strane videle su ga kao daleko najveću prepreku miru.
Ukrajina je, nakon što je napadnuta, želela da joj se garantuje bezbednost, ali Sjedinjene Države i saveznici bili su oprezni zbog potencijalnog ulaska u rat s Rusijom.
U skladu sa nacrtom iz 2022. put Ukrajine prema mogućem članstvu u Evropskoj uniji bio bi jednostavniji, a Rusija je tražila da se ograniči broj ukrajinskih oružanih snaga, kao i da se ukinu zakoni koje Moskva smatra da su diskriminatorni prema rusofonom stanovništvu, prenosi Rojters.
Kurir.rs/X/D. P.
NOVI SAD NA UDARU BLOKADERA: Buše gume, gađaju ljude jajima, opkolili sud i tužilaštvo, a večeras će građanima dodatno zagorčati život BLOKADOM 30 RASKRSNICA!