"RUSI KORISTE UKRAJINCE, OBEĆAJU IM NOVAC, PA GA NE DAJU: Nude im smešne sume za izdaju domovine, oni prihvataju"
Za svoje napade na strane zemlje, Kremlj sve više koristi „agente za jednokratnu upotrebu“ kojih se kasnije lako može rešiti, a to su često mladići ili čak tinejdžeri kojima plaća smešne sume novca da za njih obavljaju prljavi posao.
Takođe, često su to ljudi iz zemalja neprijateljski nastrojenih prema Rusiji koji su spremni da izdaju svoju domovinu za malu količinu novca, piše britanski Telegraf .
Mladom Ukrajincu Danilu Bardadimu obećano je samo 11.000 dolara u kešu i polovni "BMW" da zapali filijalu Ikee u Litvaniji.
Bardadim, koji je živeo u Poljskoj kao izbeglica, očigledno je smatrao da je ponuda previše dobra da bi je propustio. Litvanski tužioci tvrde da je on ušao u njihovu zemlju i zapalio prodavnicu u maju 2024. godine.
Nakon požara u Viljnusu, Bardada su uhapsile litvanske vlasti i optužile ga za terorizam, dok je njegov navodni saučesnik, takođe Ukrajinac, uhapšen u Poljskoj.
Njegov slučaj nije izolovan. Pre nekoliko dana, troje Ukrajinaca je uhapšeno u Nemačkoj i Švajcarskoj pod optužbom da su planirali postavljanje bombi u evropskoj poštanskoj mreži.
Oni koji izvrše takve sabotaže po nalogu Rusije suočavaju se sa dugim zatvorskim kaznama - ali organizatori napada se zbog toga ne brinu jer su stotinama kilometara daleko u Moskvi.
Upotreba „jednokratnih“ sredstava u porastu
Evropski bezbednosni izvori kažu da je upotreba ovih takozvanih „agensa za jednokratnu upotrebu“ u porastu i da Rusija sve više cilja vojne lokacije, fabrike odbrambene industrije i podmorske kablove u Evropi kao deo svog hibridnog ratovanja.
U Nemačkoj to nazivaju „ekonomijom sabotaže“, gde se aplikacije za razmenu poruka na mobilnim telefonima koriste za komunikaciju.
Ali korišćenje samih Ukrajinaca, zakletih neprijatelja Rusije, posebno je šokantno, a vojni stručnjaci kažu da je to u velikoj meri deo strategije Kremlja.
- Ovo je apsolutno klasična ruska špijunska taktika - kaže Hamiš de Breton-Gordon , bezbednosni analitičar i bivši komandant britanske vojske.
- Takvi agenti mogu proći ispod radara zbog svoje nacionalnosti, a uticaj onoga što rade je takođe dvostruk: stvara ogromnu reakciju zapadne javnosti i medija, koji će biti šokirani što je u pitanju bio Ukrajinac, i omogućava ruskim medijima da tvrde da Ukrajinci zapravo ne podržavaju Zapad i da pokušavaju da ga napadnu.
Kremlj ne nudi samo novčane nagrade, već ponekad ucenjuje i preti članovima porodice potencijalnog agenta.
„Za Ruse zaista nema ničega što je zabranjeno ako žele nešto da postignu - bilo da je to novac, skup automobil, seks ili droga“, rekao je de Breton-Gordon.
Tinejdžeri su posebno laka meta
Proruski saboteri su velika briga za Ukrajinu od ruske aneksije Krima 2014. godine. Tinejdžeri su posebno lake mete za ruske špijune, koji se regrutuju putem društvenih mreža.
Ukrajinska obaveštajna služba SBU je stoga poslala upozorenja roditeljima, ističući rizik da bi ruski agenti mogli da pokušaju da dođu do njihove dece putem mobilnih telefona.
„Dragi roditelji, zamislimo jednu veoma realnu situaciju.“ Vaše dete sedi na telefonu - kao i obično. I odjednom mu stranac piše: 'Zdravo, želiš li da zaradiš pet hiljada ukrajinskih grivni?'“, navodi se u jednom takvom pismu.
SBU dalje objašnjava da će Rusija u početku tražiti od tinejdžera u Ukrajini da urade mali zadatak, kao što je fotografisanje zgrade ili crtanje grafita. Nakon toga, zadaci polako, ali neizbežno postaju ozbiljniji, i na kraju imamo pravu zaveru usmerenu na sabotiranje železničkih pruga ili elektrana.
U pismu SBU se dodaje da 'nemaju sva deca vremena da shvate da su postala žrtve'.
Ukrajinske vlasti kažu da su sprečile niz napada ove vrste, kao što je zavera u aprilu kada je Rusija regrutovala tinejdžere da postavljaju eksploziv u ukrajinskim vojnim objektima.
U decembru su ruski agenti pokušali da nagovore tinejdžerku da izvrši nenamerni samoubilački bombaški napad na ukrajinski vojni objekat u Kijevskoj oblasti. Bombu su napravile dve žene iz kraja Vinice, a tinejdžerka koja je zamoljena da je nosi nije imala pojma da će se sama detonirati. Prema pisanju bloga „Defense Blog“, ukrajinske snage bezbednosti su sprečile operaciju pre nego što je bomba mogla da detonira, pa je devojčica spašena u poslednjem trenutku.
U drugom slučaju, u martu ove godine, ruski špijuni su regrutovali dvoje tinejdžera, starosti 15 i 17 godina, da naprave improvizovanu eksplozivnu napravu. Dok su isporučivali napravu, njihov ruski šef ju je daljinski detonirao. U eksploziji je na licu mesta poginuo sedamnaestogodišnjak, a petnaestogodišnjak je hospitalizovan sa teškim povredama.
Iako obećanje brzog novca može biti privlačno nekim mladim ljudima, mnogi nikada ne vide obećanu nagradu. U slučaju Bardad, polovni BMW mu je ipak isporučen, ali nikada nije primio 11.000 dolara.
(Kurir.rs/Telegraph.co.uk)
PREDSEDNIK VUČIĆ SE OBRATIO SA KULE BEOGRAD: Kada imate ideju i srce da se borite za to u šta verujete, niko vam ne može ništa! A evo na šta je ponosan (VIDEO)