Vranama morate da učinite da vas ne bi napale?! Stručnjaci dali predlog kako da im pomognete i neće vas odabrati kao žrtvu
U toku je sezona napada vrana i svraka na građane koji su u prolazu, bez da obraćaju pažnju na njih, što izaziva pitanje šta učiniti kako se tako nešto više ne bi događalo, a stručnjaci su dali odgovor.
Napadi svraka i vrana poslednjih dana zabeleženi su na više lokacija u Beogradu. Najviše incidenata dogodilo se u Novom Beogradu, Miljakovcu i Rakovici. Kako se ponašati ako ih sretnete i da li se građani plaše, istraživala je Kurir televizija.
Beograđani ovih dana sve češće svedoče neobičnim i neprijatnim susretima sa vranama i svrakama koje, kako tvrde, umeju da budu agresivne. Napadi se dešavaju najčešće u blizini drveća i parkova, a građani su o napadima imali da poruče:
- Pa znam jednu komšinicu, ona je samo išla svojim putem i onda su vrane došle i samo su je napale.
- Nisu me nikad napale... Ne plašim se, ne - rekli su neki od građana.
I dok neki ne mare za napade, stručnjaci ističu da je oprez uprkos odsustvu straha neophodan. Vrane su, prema rečima stučnjaka, izuzetno inteligentne i zaštitnički nastrojene prema svojim mladuncima, što je detaljnije objasnio Srećko Radojičić, veterinar.
- Često iz gnezda može da ispadne mlada ptica i da roditelji sive vrane njih štite. Ukoliko čovek prolazi tu, odnosno šetač, može stvarno da bude malo opasnije za njega. Često su te povrede, pogotovo glave i tela, od kljuna ptice koja na početku graktanjem obaveštava da će napasti, ili jednostavno da bi se uljez sklonio - zaključio je Radojičić.
Iako zvuči kao scena iz filma, ponašanje vrana ima logično objašnjenje. One pamte i prijatelje i neprijatelje.
- Te vrane i svrake spadaju u grupu najinteligentnijih ptica. Smatra se da su na nivou inteligencije sedmogodišnjeg deteta. Brzo uče i znaju ko je prijatelj, a ko ne. Ako ih hranite, brzo će zapamtiti vašu fizionomiju. Naravno, oni koji se prema njima ne ponašaju prijateljski, njih će ptice izbegavati - kaže za Kurir Aleksandar Gavrić iz Animal rescue Srbija.
Stručnjaci savetuju da ne provocirate ptice, ne gledate ih direktno u oči i u slučaju opasnosti promenite pravac. Kišobran ili kapa mogu biti dodatna zaštita. Period napada traje svega desetak dana, taman dok ptići ne nauče da lete.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
PREDSEDNIK VUČIĆ SE OBRATIO SA KULE BEOGRAD: Kada imate ideju i srce da se borite za to u šta verujete, niko vam ne može ništa! A evo na šta je ponosan (VIDEO)