Slušaj vest

Takozvana studentska izborna lista očigledno će biti rezultat svojevrsnog političkog inženjeringa kojim će blokaderi pokušati da udovolje svim ideološkim i političkim konceptima, bez obzira na to koliko su oni nespojivi i međusobno suprotstavljeni.

Ovu matricu dodvoravanja biračkom telu otkrio je profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu Zoran Čvorović, jedan od onih profesora koji je bio pozvan da bude na ovoj listi, uz poruku da im baš treba "desničar na listi".

Mamac za birače

On je za podkast sajta Standard ispričao da je odbio ponudu blokadera, jer je zaključio da bi "nacionalisti bili u drastičnoj manjini" i da služe samo "kao mamac za biračko telo Srbije". On je otkrio da poziv da bude na listi nije dobio ni od koga sa univerziteta, već od jednog od spoljnih koordinatora - izvesnog Srbina iz Velike Britanije.

Čvorović.jpg
profesor Zoran Čvorović Foto: Printscreen You Tube

"Oni (studenti, prim, aut) će ovlastiti, potvrditi da je ta izborna lista, odnosno lica koja se nalaze na njoj, po njihovoj volji, da su zapravo oni zastupnici interesa studenata. Koliko sam ja shvatio, studenata tu neće biti, uglavnom će to biti univerzitetski profesori i nekakvi eksperti, poznati srpskoj javnosti. Ne znači da ti ljudi nisu bili članovi nekih stranaka, ali nisu bili valjda visoki državni funkcioneri, da su podržali studente", objasnio je Čvorović.

On kaže i da mu je rečeno da je poznato da je on po svojim uverenjima desničar, ali i da je većinsko biračko telo u Srbiji desničarsko, "pa im treba desničar na listi".

Protivrečnosti

Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Milan Petričković kaže za Kurir da studentska lista ne može ništa drugo da bude nego odraz šarenolikosti, bezidejnosti i nedostatka jasnog političkog pravca, što su od početka bile dominantne osobine blokaderskog pokreta među studentima.

"Očigledno je da je među studentima koji prave listu ili onih u čije ime oni prave listu došlo do neke vrste raskola pošto nema jedinstvenog ideološkog koncepta iza onoga što su u početku bili njihovi zahtevi. Nema ni identiteta onih koji iz prvih redova to guraju, pa je sve u nekakvim protivrečnostima. Negirali su sami sebe čim su ušli u političku artikulaciju i naspram opozicije su u sukobu, jer su se umešali politički apetiti više interesnih centara. Ono što iz toga dobijamo kao informaciju je da je to nehomogena i nejedinstvena skupina koja će teško moći da se pomiri upravo u ovom pokušaju dodvoravanja širem biračkom telu. Odatle i taj konkretan primer profesora koji govori da im je desnica mamac za šire biračko telo. Reč je o šarenolikoj grupaciji koja nije ideološki uravnotežena i sve što smo do sada videli meni ne daje neku garanciju da se iz toga može napraviti nešto ozbiljno, pogotovo zbog činjenice da proizilazi za nezakonitog rada, što je svakako ovo njihovo političko organizovanje na fakultetima", objašnjava Petričković.

Kurir Politika